Dveře se zabouchly i za posledním otevřeným sklepem a vinobraní definitivně pro letošní rok končí. Je čas připravit na zimu i vinohrad. Poslední bobulky na vinohradech čekají na první mrazíky, po kterých vinaři vyráží na sběr bobulí pro zpracování ledového vína. To je však údělem jen některých. Většina vinařů už sklidila i to poslední hrozénko.
Vinař nemůže vinohrad nechat odpočívat jen tak, stal by se totiž obětí zajíců, srnek a další divoké zvěře, která se v zimních měsících pídí po potravě a hlavy vína vidí jako ideální oběť pro naplnění bříšek.
Jednotlivé hlavičky vína se tedy musí pořádně přikrýt a ochránit pomocí plotů.
Kdo by si však myslel, že takhle bude vinohrad odpočívat až do jara, ten by se mýlil. Často již v lednu, nejlépe v období mrazíků, aby se vinař vyhnul blátivému kroku, vyráží vyzbrojen čepicí, šálou, pořádně teplým oblečením na vinohrad a začíná s jarním řezem. Protože pokud má vinař vinohradů více, do jara by všude jarní řez udělat nestihl. Pokud je vinic málo, je ideálním časem pro jarní řez právě konec zimy a začátek jara, tedy konec února, začátek března.
Schovaný vinohrad odpočívá a nabírá na síle, ale za zdmi vinařského sklepa to stále žije. Degustace nejsou výsadou jen jarních, letních a podzimních měsíců. Do sklepa můžete vyrazit po domluvě s vinařem i během měsíců zimních! V samotném sklepě se udržuje stálá teplota kolísající mezi 8–12°C po celý rok, která je důležitá pro správné skladování vína a místnost k posezení je vyhřívána. Nic tak nebrání vychutnat si víno přímo v teple/chladu u vinaře.
Zimní a jarní měsíce jsou také ve znamení koštů a ochutnávek vína. 25. ledna 2020 se u nás v Kurdějově koná už 16. ročník Okusu vín, kde můžete ochutnat vína naše i dalších vinařů z Kurdějova a jeho okolí, a to v krásných historických sklepech pod kostelem. Srdečně Vás teda zveme a těšíme se až se na Okusu uvidíme! 😉